Mrówki 6-7 maja 2016

Kalendarium » Mrówki 6-7 maja 2016

W dniach 6 i 7 maja mięliśmy okazję odwiedzić Mrówki w gminie Wilczyn. Na jej obszarze znajduje się skansen archeologiczny – filia Muzeum Okręgowego w Koninie, prezentujący gród stożkowaty z XIII w. W tym właśnie miejscu prezentowaliśmy sie jako bractwo przy filmie promocyjnym dla gminy, nocowaliśmy u stóp grodziska na obrzeżach fosy, przy brzegu Jeziora Kownackiego.

"Tego typu zabudowa, jak odkryta w Mrówkach, określana jest jako gród stożkowaty. Grody te związane były głównie z zadaniami obronnymi. Pierwszy gród stożkowaty powstał w Polsce najprawdopodobniej w 1254 r z zezwolenia Bolesława Wstydliwego. Z tego okresy datuje się również gród w Mrówkach. Gród ten pełnił funkcję obronną jako strażnica na granicy z Kujawami. Założenia obronne grodu zrealizowane zostały poprzez jego lokalizację oraz sposób budowy. Gród usytuowano na potężnym, stożkowatym kopcu o wysokości 7 m i otoczono go fosą o szerokości 2 m. Gród ukryto w lesie, wśród bagien półwyspu Jeziora Kownackiego. Fosa okalająca gród miała również stałe połączenie i zapewniony dopływ świeżej wody z Jeziora.

Gród w Mrówkach najprawdopodobniej stanowił majątek rodziny Wilczyńskich herbu Poraj. Na rycerski charakter grodu wskazywały odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych militaria oraz elementy oporządzenia jeździeckiego. Do najcenniejszych znalezisk należą: ostrogi (w tym dziecięca), bełty kuszy, haki do napinania kuszy. W gródku znaleziono również pozostałości szklanych naczyń, które w okresie średniowiecza były zbytkiem na jaki mogły pozwolić sobie wyłącznie najbogatsze rody. Gródek w Mrówkach był zamieszkany najprawdopodobniej przez okres XIII – XIV w. W połowie XIV w. gród został spalony w czasie najazdu krzyżaków. Nigdy nie został już odbudowany.

W latach 70-tych XX w. gródek został zamieniony na skansen archeologiczny i udostępniony turystom. Przygotowując skansen do zwiedzania m.in. oczyszczono fosę, zrekonstruowano wieżę, chatę i palisadę na szczycie kopca. Dodatkowo zbudowano bramę wejściową i mostek przez fosę. Obecnie w wieży znajduje się niewielka ekspozycja prezentująca część znaleziska z grodu."

Cytat ze strony: http://alewielkopolska.blox.pl/2011/01/Mrowki-grod-sredniowieczny.html

W imieniu Michała Górnego, odpowiedzialnego za przygotowania i przebieg naszego wyjazdu, chciałbym podziękować Hermanowi wraz ze "świtą" oraz ekipie z Łowicza i Signum Temporis z Łodzi. A także moim "kuzynom" Manieckim z okolic Wilczyna.