Krucjaty - w imie Boga zabijaj lub giń

Ciekawostki » Krucjaty - w imie Boga zabijaj lub giń

Jak i po co doszło do krucjat...i inne ciekawostki

Głównym inicjatorem krucjat był papiez Urban II, Odon da Large, został wybrany na papieza w czasie, gdy na tronie papieskim zasiadał juz antypapież Klemens III. Aby wzmocnić swoja władze i zdyskredytować konkurenta musiał coś wymyslić. Plan, który przyszedł mu do głowy był prosty i genialny. Zorganizowac wyprawę rycerska na Ziemie Śiętą. Dobrym pretekstem było zajęcie Jerozolimy przez Turków Seldżucckich i związane z tym utrudnienia dostepu do miejsc kultu.

Papież za udziałw krucjacie dawał gwarancję odpuszczenie grzechów i wieczną chwałę. Na efekty nie trzeba było długo czekać, na synodzie w Clermont 27 listopada 1095 roku, na wezwanie papieża do wyzwolenia grobu Chrystusa zjawiła sie rzesza rycerzy. Wszystkim przesiecało hasło:"Bóg tak chce".

Postacią wiodacą wyprawe był Godfryd de Bouillon. Potomek cieszącego się dawną świetnością rodu. Charakteryzował się urodą, nieprzecietną posturą i znajomoscią rycerskiego rzemiosła. Niestety był tez analfabeta i juz w tamtych czasach był opisywany jako człowiek niskiego rozumu. Los jednak mu sprzyjał. Zdobył Jerozolimę w 1099 roku, mordujac 70 tysięcy muzułmanów i żydów. To on załozył Królestwo Jerozolimskie. Był osobą pobozną, odrzuciał tytuł królewski i sprawował rzady jako Straznik Grobu Chrystusa. Podobno do końca zycia zachował wstrzemięźliwość seksualną.

Inna ciekawą postacia był brat Godfryda, Baldwin de Bouillon. to jemu przyszedł zaszczyt zdobycia Edessy. I jako hrabia Edessy w rok po śmierci brata przyjął tytuł królewski nad państwem Jerozolimskim. Wspólczesni opisywali go jako wielkiego rozpustnika.

A teraz nico ciekawostek.

Nasi też brali udziałw w wyprawach krzyzowych. w drugirj krucjacie brał udział syn Krzywoustego Władysław Wygnaniec. Nastepnym polskim krzyzowcem byłó Henryk Sandomierski, jak kroniki podają "przez cały rok w wojsku Baldwina walcząc bardzo przeciw Saracenom dokazywał". Nieco mniej znana postacią jest Jaksa z Miechowa, możnbowładca, który po powrocie do kraju załozył misato Miechów wzorowane na planie Jerozolimy.

Krucjaty wywarły duży wpływ na historie Europy. Jednym z takich czynników było zdobycie i ograbienie stolicy Bizancjum - Konstantynopola w 1204 roku podczas IV krucjaty. Po tym wydarzeniu Cesarstwo Bizantyjskie nie było w stanie trwale podnieśc się z upadku. W 1453 ostatecznie zdobyli Konstantynopol Turcy zmieniając go w muzułómański Istambuł.

Stworzyła sie legenda Ryszarda Lewie Serce i najsłynniejszej III krucjaty. Chodziaż Ryszardowi nie udało się odbić Jerozolimy, straconej przez chrzescijan w 1187 roku, to walka pomieniedzy nim a Saladynem, wodzem wojsk muzułmańskich, przeszła do legendy.

O skali uniesieni w wierze odzyskania Ziemi Świętej może świadczyć tzw. dziecięca krucjata. Niepowodzenia IV krucjaty zrodziło poglad, że tylko istoty niewinne moga wyzwolić Ziemie Świetą. W 1212 roku 12-letni pasterz Stefan z Cloyes, na czele 30 tysiecy rówiesników wypłynął z Marsyli rozpoczynajć krucjatę. Nie wszystkim dane było dopłynąć, wielu małych "krzyzowców" zatoneło, a reszta, która dotarła została sprzedana w niewolę. Chłopcy znależli się w kamieniołomach i na galerach, a dziewczynki zasiliły haremy. Niespełna kilka tygodni później 10-letni Mikołaj z nadreńskiej wioski poprowadził ok. 20 tysięcy dzieci do Italii. Wiele dzieci zginęło po drodze, a kilka tysiecy sprzedanow niewolę.