II wojna swiatowa

 • Zdjęcie nr 1
  Zdjęcie nr 1
 • Zdjęcie nr 2
  Zdjęcie nr 2
 • Zdjęcie nr 3
  Zdjęcie nr 3
 • Zdjęcie nr 4
  Zdjęcie nr 4
 • Zdjęcie nr 5
  Zdjęcie nr 5
 • zdjęcie nr 6
  zdjęcie nr 6
 • Zdjęcie nr 7
  Zdjęcie nr 7
 • Zdjęcie nr 8
  Zdjęcie nr 8
 • Zdjęcie nr 9
  Zdjęcie nr 9

Od 2015 roku zaczynamy odtwarzanie jednostek Wehrmachtu i Wojska Polskiego z okresu września 1939 roku walczących na naszym terenie. Corocznie już bierzemy udział w inscenizacji bitwy, która odbyła się na linii Beleń - Strońsko - Zagórzyce. Prokjekt organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, Stowarzyszenie Strzelców Kaniowskich, przy współpracy gminy Zapolice i GOKiSu i OSP w Zapolicach. Naszym celem jest przypomnienie działań wojennych w naszym regionie, oraz wspólpracy przy innych podobnych projektach historycznych na terenie Polski. Odtwarzająć jednostki niemieckie tego okresu nie zamierzamy gloryfikować faszyzmu, tworzymy je aby pokazać z kim mieli doczynienie żołnierze polscy w wojnie obronnej 1939 roku.

Link do zdjęć z inscenizacji w 2014 roku

Link do zdjęć z inscenizacji w 2015 roku

Link do zdjęć z nscenizacji w Beleniu 3 IX 2016

 Opis zdjęć:

Zdjęcie nr 1 - Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w 1936 lub 1937 roku. Na zdjęciu prawdopodobnie żołnierze z 28-go pułku piechoty z Łodzi 10 dywizji piechoty (drugi od lewej to mój dziadek Józef Lepczyński)

Zdjęcie nr 2 - Nasz grupa na pikniku militarnym w Boczkach Starych 03.05.2015. Piknik Militarny zorganizowało działające od niedawna w gminie Szadek stowarzyszenie ,,Aktywni na Rzecz Rozwoju Ziemi Szadkowskiej". Prezentowaliśmy stroje żołnierzy wyklętych i mundury Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie.

Zdjęcie nr 3 - Od 2010 roku bierzemy udział w inscenizacji walk wrześniowych pod Beleniem w formacjach niemieckich lub jako ludność cywilna. Zdjęcie przedstawia naszych członków w mundurach niemieckich (wrzesień 2015)

Zdjęcie nr 4 - zdjęcie zrobione prawdopodobnie na wiosnę 1939 roku w nieistniejącej fabryce "Wiśnica" przy dzisiejszej zajezdni PKS przy ulicy Łaskiej. Zdjęcie znalazłem pośród starych zdjęć mojego dziadka. Najprawdopodobniej było kolportowane razem albo zamiast cegiełek na Fundusz Obrony Narodowej? Zdjęcie zrobiono z okazji przekazania karabinów maszynowych "Browning" wraz z magazynkami, na terenie fabryki. Na zdjęciu jest ksiądz Balcerczyk wspólnie z oficerami wojska polskiego. Nie wiem tylko jakiej jednostce przekazano broń. Prawdopodobnie 31 pułkowi strzelców kaniowskich z Sieradza?

Zdjęcie nr 5 - Bunkier (własciwa nazwa -trator) na linii obrony Beleń-Strońsko. Zdjęcie zrobione po zajęciu polski linii obronnych przez wojska niemieckie w 1939 roku. Ciekawostka jest kamuflaż zrobiony z gałęzi i błota.

Zdjęcie nr 6 - płk. Wincenty Wnuk dowódca 31 pułku strzelców kanowskich

Zdjęcie nr 7 - zdjęcie skrzyżowania Placu Wolnosci i ulicy Kościelnej. Prawdopodobnie jest to zdjęcie z końca września lub początku października 1939 roku. Widać uciekinierów powracających do swoich domów.

Zdjęcie nr 8 - zdjęcie ukazujące zabitego żołnierza polskiego przy zniszczonej armatce przeciwpancernej Bofors. Zdjęcie przwdopodobnie pozowane.

Zdjęcie nr 9 - zdjęcie czterech członków naszej sekcji Wehrmachtu z okresu wojny obronnej 1939 roku. Beleń inscenizacjia 3 IX 2016 roku.