2012

Grunwald » 2012

Jarosław Stulczewski

Zduńskowolanie pod Grunwaldem
 [w wersji podstawowej wydrukowano w Extra Zduńska Wola 19.07.2012, nr 157, s. 6.]

 

 Dziewięciu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli od 10 do15 lipca przebywało na polach Grunwaldu. W sobotę, 14 lipca, wzięli  udział w największej inscenizacji historycznej środkowej Europy, czyli bitwy pod Grunwaldem.

      Członkowie zduńskowolskiego bractwa rycerskiego znaleźli się w tym roku ponownie w Chorągwi Ziemi Łęczyckiej „Lekka II”. Jest to jedna z mniejszych chorągwi, licząca nie całe 50 osób z województwa łódzkiego. Program imprez rozpoczął się w środę. Od czwartku rycerze czuwali nad bezpieczeństwem innych, będąc na dwugodzinnych wartach w obozie Tego dnia odbył się Turniej Miecza Jednoręcznego, a pod wieczór Melle, czyli Turniej Grupowych Starć Rycerskich 21 na 21 na ostro. Przez godzinę w piątek odbywały się Wici, czyli przedstawienia poszczególnych chorągwi. O godz. 13 została odprawiona msza święta w rycie Trydenckim, w którym uczestniczył jeden ze zduńskowolan. Wieczorem cała Chorągiew Łęczycka biesiadowała przed bitwą. Nie zabrakło wina i potraw rodem z średniowiecza.
     Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli wystawiło do bitwy grunwaldzkiej w tym roku aż sześciu lekko zbrojnych: trzech halabardników (Radosław Maniecki, Jarosław Stulczewski, Piotr Płuciennik), dwóch strzelców czarnoprochowych (Bogdan Górny, Mateusz Rakowski) i jednego pawężnika (Michał Górny).
      Tym razem rycerzy zaskoczyła pogoda. Po raz pierwszy w 15-letniej historii inscenizacji padał deszcz. Taka pochmurna pogoda utrzymywała się praktycznie przez większość tygodnia. Późnym wieczorem w sobotę odbył się Just, czyli Turniej Konny w walce bezpośrednio na kopie. Ponadto w czasie obchodów 602. rocznicy bitwy pod Grunwaldem miał miejsce Turniej Miecza Długiego (dwuręcznego), Turniej Bojowy Piątek Bohurtowych, Turniej Łuczniczy oraz Grundial – Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej.