2011

Grunwald » 2011

Jarosław Stulczewski

Hej, hei Tandaradei! Obchody 601-lecia bitwy pod Grunwaldem

[w wersi podstawowej wydrukowano w Extra Zduńska Wola 28.07.2011, nr 108, s. 6.]

 

Tego roczne obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem nie zgromadziły tylu tysięcy widzów co rok temu, kiedy to obchodzono hucznie 600-lecie bitwy, ale nie zabrakło tam przedstawicieli Zduńskowolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż”, która reprezentowała powiat zduńsko wolski, będąc w tym roku w nowo powstałej Chorągwi Ziemi Łęczyckiej „Lekka II”.

     Chorągiew ta został nastawiona na uzbrojenie lekkie i w jej skład weszły drzewce, strzelcy i pawęże. Chorągiew ta zgromadziła ok. 45 osób z ta kich bractw jak: Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczycko –Sieradzkiej „Signum Temporis”, Bełchatowskie Bractwo Rycerskie, Rycerze Łuku z Poddębic, Konfraternia „Burgus Carpinei” z Łodzi oraz kilka osób nie zrzeszonych. Chorągiew Łęczycka była jedną z najmniejszych w tym roku na Grunwaldzie. Zduńskowolan reprezentowało osiem osób. Przebywali oni tam od popołudnia we wtorek do południa w niedziele. Pierwsze go dnia, we wtorek okopano namioty w ilości trzech sztuk oraz wykopano w pawilonie dwu poziomową lodówkę ziemną, która w późniejszym czasie sprawdziła się w chłodzeniu jedzenia i wody. Następnego dnia na zduńskowolan spadła rola wybudowania budki strażniczej, po czym wyznaczono warty. W czwartek i piątek brali udział w manewrach, będących przygotowaniem do sobotniej inscenizacji. Ćwiczono m. in. noszenie broni, walkę, szyk. W piątek, w samo południe od były się wici, czyli prezentacja poszczególnych chorągwi, a na wieczór odbyła się uroczysta uczta chorągwiana. Nie za brakło mięsa pieczonego i wina.

     W niedziele od południa cała chorągiew została postawiona na nogi. O godz. 14.30 wszyscy lekko zbrojni byli już gotowi. Następnie pół godziny później został zorganizowany wy marsz na pole bitwy. O godz. 16.00 rozpoczęła się inscenizacja trwająca godzinę. Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż” wystawiło w pole dwie osoby z drzewcami (halabardami) oraz jedną z pawężą. Ponad to jeszcze inna osoba znalazła się w Justycji Polowej, czyli służbie porządkowej, która czuwała nad zabezpieczaniem pola bitwy. Inscenizacja w nie co zmienionej formie, niż rok te mu, przebiegła rewelacyjnie.

     Warto dodać, że bractwo zduńsko wolskie wystawiło kram rzemieślniczy „Lawendowo”, specjalizujący się m. in. w wyrobach z filcu, ale niestety przez ulewę i porywisty wiatr w nocy z środy na czwartek kram nie uruchomił swojej działalności handlowej a jej właścicielka musiała wrócić wcześniej do domu.

     Ponadto podczas obchodów bitwy pod Grunwaldem od był się m.in. Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich, Miecza Jednoręcznego, Melle, Turniej Łuczniczy,

Turniej Konny – Joust – walki bez pośrednie nakopie, I Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych, koncerty muzyki dawnej oraz Msza św. trydencka w oprawie średnio wiecznej.

     Niestety nie udało się nadal zorganizować Chorągwi Ziemi Sieradzkiej, która byłaby rodzimą chorągwią, pod którą walczyli rycerze z obecnych terenów powiatu zduńsko wolskiego, łaskiego, sieradzkiego oraz kilku pozo stałych.